Bylinky jako náhrada zeleniny?

Mohou nahradit byliny ve stravě zeleninu? Samozřejmě, že mohou, avšak vůbec nechci tuto náhradu níkomu nutit, sám také zcela nenahrazuji zeleninu bylinami, nicméně tvoří velký podíl na mé stravě.

A proč?

Je k tomu hodně důvodů, z nichž některé přiblížím.

Jednak je potřeba si uvědomit, že zelenina, jak jí známe z našich zahrádek, či někteří jen z prodejny, nejsou původní přírodní druhy a vyváženost nutrientů, minerálů, vitamínů, enzymů nemusí být ideální podle přirozenosti. K tomu je potřeba si uvědomit, že i tabulkami deklarovaný obsah živin v současnosti neodpovídá realitě kvůli chemicky zničené půdě, na níž je pěstována.

Zelenina byla kultivovaná z různých původních rostlin zpravidla pro lepší vyzáž, ale někdy pro vyšší obsah některých látek, když pominu genetické modifikace posledních let, které by se však zatím neměly masivně týkat našich plodin.

Byliny jsou prastaré zpravidla původní rostliny (samozřejmě i byliny se šlechtí), takže jsou to původní Boží stvoření, v nichž by jistě mělo být vše tak, jak je potřeba. Přímou konsumaci samotných bylin však většinou nedoporučuji, určitě je lepší je přimíchávat do různých salátů, přidávat do polévek a jiných pokrmů, protože mají vyšší množství látek, které např. v krku pálí, nebo jsou hořké atd.

Nicméně mezi byliny, které je možné jíst ve velkém patří například měsíček lékařský či divizna velkokvětá na obrázcích. Stačí nakrájet a přidat dle libovůle do pokrmu nebo třeba i posypat namazaný chleba...

A takto se na naší zahradě daří bylinám mezi zeleninou.