Pěší poutě a pobyt v přírodě

Jak píšu na jiných místech (např. zde), do zdraví člověka a jeho celku jako bytosti patří různé složky či náplně jeho bytí. Nezbytnou součástí je i pohyb, který je representován především manuální prací nebo sportem. Mezi sportovní aktivity je nutno zařadit i turistiku nebo jednoduše pěší chůzi. Pohyb je výborným kompensačním prostředkem pro odstraňování různých psychických problémů nebo lépe jejich prevence, je zároveň odpočinkem pro stále zaměstnanou mysl, některé druhy pohybu nutně rozvíjí i sociální stránku člověka a jistě najdeme i další. Jeden druh pohybu zahrnuje všechny tyto aspekty a mnohé další. Ale tímto pohybem není jen samotný pohyb, nýbrž samostatný fenomén nazývaný POUŤ.

Významné poutní místo Lurdy pod Pyrenejemi ve Francii

Oloron Sainte Marie ve Francii leží na jedné z mnoha větví Svatojakubské poutní cesty

Pouť

nevznikla ale jako sportovní výkon, avšak jako spirituální počin. Lidé od dávných dob putují hlavně z důvodů víry k větší slávě Boží, ale na druhé straně také z důvodů pokání, když bylo potřeba odčinit nějaký přečin proti božím či světským pravidlům.

Původ poutí do Santiaga de Compostela byl pravděpodobně ve francouzské Bretani, odkud také pochází symbol Svatojakubské poutní cesty mušle hřebenatky

Lidé dříve pravděpodobně nevnímali ostatní rozměry poutí, jak je vnímáme dnes, ale jen ten duchovní. Avšak je potřeba vnímat u pěší chůze i rovinu čistě praktickou, protože pěší chůze byla také nejčastějším "dopravním prostředkem" pro většinu lidí. Většina lidí se takto přesouvala z místa na místo, za prací, za rodinou a jinými běžnými životními událostmi.

A kam vlastně lidé putovali?

Přeci na poutní místa, kterými byly zpravidla místa s větší duchovní tradicí, místa s nějakým zjevením Božím, Panny Marie, ale také místa s uloženými ostatky světců, ale také na místa spjaté s nějakým zázračným uzdravením. Nejznámějším poutním místem na světě bude pravděpodobně západošpanělské město Santiago de Compostela s pravděpodobně uloženými ostatky jednoho z apoštolů, tedy učedníků Ježíše Krista, svatého Jakuba. Do tohoto města vedou oficiální trasy Svatojakubské pouti z celé Evropy.

Svatojakubská poutní cesta šplhající na hřeben Pyrenejí z Francie do Španělska

Moje "maličkost" na krátkém úseku Svatojakubské poutní cesty

I pro mě je Svatojakubská cesta zatím jen snem, ale části této pouti jsem již prošel hlavně ve Francii. Z mého bydliště je tam cesta dlouhá přes 3000 km, na což bych potřeboval nejméně 100 dní, které jsem dosud uceleně ve svém životě nenašel a také se rodina na takovou dobu nechce zbavit mé přítomnosti. Mnoho lidí tuto pouť chodí také na etapy, ale tuto variantu nepokládám za nejšťastnější.

Nicméně je mnoho dalších poutních míst světových, evropských, ale i jen regionálních či vyloženě místních, o kterých se lze dočíst na mnoha místech.

Moje poutě

Sám podnikám především jednodenní nebo několikadenní poutě, jejichž základem je především duchovní rozměr, avšak nechci nikterak upozaďovat ani sportovní výkon, ale významně vnímám i ostatní prvky, protože člověk kráčející krajinou si nemůže nevšímat přírody, lesů, luk, polí... nebo vesnic a měst, kterými prochází... setkává se s lidmi. Při tak bezprostředním spirituálním kontaktu s krajinou a vším kolem sebe se vynořují i děje, které se odehrávaly v procházených místech. Kromě skvělých duchovních pocitů a vjemů se však během pouti dostavují i různé krise, které mají příčinu čistě fysickou při nějakém problému s puchýřem nebo jinou bolístkou, ale někdy i psychickou při vynoření nějakého dávno zasutého problému nebo problému jinak nezpracovaného.

Moje nejmilejší pouť se odehrává každoročně k 15. srpnu, případně den předem. Je to svátek Nanebevzetí Panny Marie a již mnoho let putuji v tento den na Horu Matky Boží u Králík. V počátcích jsem dojel vlakem například do Ústí nad Orlicí, Brandýsa nad Orlicí či Chocně a odtud pěšky. Poslední roky již putuji přímo z domu, ačkoli si musím na trasu dlouhou přibližně 70 km přivstat v hluboké noci, abych stihl dojít na podvečerní poutní mši.

Článek k mé mariánské pouti na Horu Matky Boží v roce 2022 najdete zde.

Hlavní vchod do klášterních komplexu na Hoře Matky Boží na Hedči u Králík

V okolí svého bydliště ale navštěvuji pěšky i jiná poutní místa, jako jsou Hemže u Chocně, Homole u Kostelce nad Orlicí, Luže, nebo Podskála u Chrasti. Na pěší putování se však vydávám i bez konkrétního cíle podle Livingstonova hesla: "I cesta je cíl".

Poutě mohou řešit především ty psychické nebo duchovní či duševní problémy anebo nasměrovat člověka k jejich řešení. Doprovázení na pouti může být pro mnohé posilujícím prvkem.

A jaké poutě nabízím pro vás?

Pouť pro vás naplánuji podle vašeho přání, případně navrhnu nejvhodnější řešení.

Předem rozebereme vaše možnosti fysické a zájem na cílení poutě, ať v místě nebo náplně poutě.

Putovat můžete ve skupině nebo i jako jednotlivec.

Pouť může být jednodenní nebo vícedenní s plným servisem, zajištěním všeho včetně jídla nebo jen vlastní doprovázení při pouti.

Tak neváhejte a vyražte na pouť buď sami nebo mě kontaktujte zde

Rituály

Provádím různé rituály při příležitosti různých významných životních události (předsvatební rituál, dospění...), ročních období anebo ke zpracování nějakých osobních témat a událostí v životě...

(Na popisu zatím pracuji, takže omluvte nepřítomnost textu - případně se neváhejte obrátit s dotazem na mě zde)