Jarní byliny pro zdraví

Jaro je v plném proudu, byť s aprílovým počasím, nicméně bylinářova sezóna již dávno začala.

Pro mě začalo nové období s novými bylinami již před více než měsícem. Někdy na začátku března začalo vyrývání pampelišek, které jsou pro mě asi prvním poslem jara a zároveň první čerstvou rostlinou na talíři. Sice zpočátku jde hlavně o kořen s trochou listů, ale nyní v půlce dubna již převládá košaté listoví a na jižních stráních lze najít pampelišku i s květem.

A jakým způsobem lze pampelišku používat? Doporučují ji užívat čerstvou hlavně v tomto jarním období, kdy po vyrytí kořen vydrbu kartáčkem, opláchnu i listí, aby hlína neskřípala v zubech a okrájím prstenec mezi kořenem a listím, kde bývá starší uhnívající listí (viz obrázek). No a potom lze pampelišku přikusovat nebo nakrájet fakticky k čemukoliv, do jakýcholiv salátů s jinou zeleninou a bylinami, případně do pohanky, jáhel, rýže, což preferuji já. A častý argument, že je pampeliška hořká, odrážím ujištěním o hořkosti daleko menší než třeba pivo. Pampeliška má blahodárné účinky na trávicí systém, játra, ledviny, slinivku atd. Působí detoxikačně, obsahuje mnoho minerálních látek, enzymů a vitamínů.

Kromě pampelišek zpestří jídelníček a hlavně pomůže lidskému organismu další významná jarní bylina, kterou je bršlice kozí noha alias kerhart. Je to úporný plevel, ale také skvělá bylina, která se dá používat jako zelenina. Zejména čerstvé mladé listy kromě příjemné chuti dodají lidskému organismu mnoho cenných látek a pomohou jeho detoxikaci.

Poměrně známou jarní bylinou, jejíž sběr nyní vrcholí, je česnek medvědí. Sbírají se listy, které lze použít jako běžný kuchyňský česnek s výhodou, že není tolík aromatický, zejména se po něm člověku neuvolňuje z těla známý česnekový odér, který mnoha lidem vadí.

Jako doplněk stravy, zejména pro čištění krve a tedy i pro detoxikaci lze doporučit orsej jarní, ale pozor na její nadužívání. Orsej jarní se svým větším výskytem alkaloidů je mírně jedovatá, zejména v době květu, ale přesto doporučuji užívat jen několik lístků denně, dejme tomu tak do deseti kusů.

Samozřejmě, že příroda nám už skýtá mnohem více bylin, které lze jak sušit, tak konsumovat čerstvé. V tomto období je ideální věnovat se zejména sběru kořenových bylin jako například kozlík lékařský, zmíněná pampeliška, kuklík městský, kostival atd. Z bylin listových a květových lze zmínit například plicník a podběl zejména na respirační choroby, dále popenec a mnoho dalších bylin, o kterých přidám více někdy příště.