Ukázka části textu ke zhotovenému rodokmenu, jak může výsledek vypadat (příběh reálný, osoby a místa fiktivní):

Kateřina Zelinská (nar. 1837) se narodila jako 7. dítě z devíti dětí rodičům Martinu Zelinskému a Anně roz. Tomanové.

Svatbu snoubenci Martin Zelinský a Anna roz. Tomanová uzavřeli 12. února 1822 ve farním kostele sv. Blažeje v Plané a manžel Martin byl vyššího věku na to, že byl svobodný, tedy 33 let. Toto bylo způsobeno jeho vojenskou službou, protože v matrice oddavek má místo profese uvedeno, že je vysloužilý voják. Z matriky nelze zjistit, kdy skončil vojenskou službu a další podrobnosti, nicméně jako otec Martina Zemana je uváděn Jan Zelinský, tkadlec z Bystré v Jaselském či Jaslovském kraji v Polsku. U matky je jméno nezřetelné, protože na různých místech je uváděna jako Marie, ale příjmení se mění. Jednou je uvedena jako Zelenková a v ostatních materiálech je zpravidla uvedena jako Muševská nebo také Mušerovská, ale tato jména v ručním zápisu nejsou dostatečně zřetelná.

O vesnici Bystré v Jaselském kraji se lze domnívat, že by mohlo jít o současnou vesnici Bystrzyca, která se nachází mezi městy Jaslo a Rzeszow na jihovýchodě současného Polska, protože jiná vesnice se jménem podobným českému Bystré se v kraji kolem města Jaslo do vzdálenosti asi 30 km nevyskytuje. Ovšem na začátku 19. století se jednalo o kraj nazývaný Halič, který byl součástí Rakouska-Uherska.

Jak se však vysloužilý voják Martin Zelinský dostal na začátku 19. století z Haliče více než 500 km na západ do západních Čech? Záznam o jeho narození v okolí Plané nebyl nalezen, ani zmínka o výskytu jeho rodičů, takže s rodiči asi nepřišel. Potom nejpravděpodobnějším vysvětlením se naskýtá jeho narození ještě v haličské Bystrzyci, a to kolem roku 1786, (soudě podle uvedeného věku 70 let v matrice zemřelých) vstup do armády a účast v napoleonských válkách, které skončily bitvou u Waterloo v roce 1815, ale o ostatních okolnostech lze jen spekulovat nebo hlouběji pátrat například ve Vojenském historickém archivu či v archivech v Polsku (hlubší pátrání v archivech, případně v zahraničí závisí na ceně).

Manželům Martinu Zelinskému a Anně roz. Tomanové se ještě v témže roce narodila dcera Marie (15. 8. 1822), následovala Rosalie (1824), Kateřina (1827), Matěj (1830), Erasmus (1832), Jan (1835), Eleonora (1837), Františka (1839) a Josefa (1841).

Martin Zelinský je v prvním roce po sňatku uváděn jako výměník v Plané č. p. 127, což byl status pro sedláky na odpočinku na výměnku, takže se lze domnívat, že mohl mít nějakou vojenskou výsluhu, z které s manželkou žili. Ovšem už od roku 1824 je uváděn jako podruh či nádeník v témže čísle popisném až do roku 1835, potom několik let v č. p. 119, potom ještě v č. p. 10, 11, 43 a 118. Zemřel v Plané č. p. 43 dne 12. 1. 1856 a pohřben byl na farním hřbitově v Plané o dva dny později.

Manželka jeho Anna roz. Tomanová narozená 23. 7. 1799 v Plané č. p. 9 měla pravděpodobně neméně pestrý život, či spíše těžký život. To se lze jen domnívat, ale důvodně z jejího původu. Byla totiž nemanželského původu a její matka stejného jména Anna Tomanová narozená 20. 8. 1778 v Plané č. p. 120 je k roku 1837 uváděna jako „padlá žena“. Pro poznání tohoto označení v běžných záznamech není více informací, a jakých činů a skutků se dopustila, jestli protizákonných či mravních, není známo. Anna manželka Martina Zelinského zemřela v poměrně vysokém věku 64 let pravděpodobně 21. 7. 1863 v Plané č. p. 172, přestože porodila 9 dětí.

Život těchto dvou Ann Tomanových, matky a dcery nebyl zřejmě jednoduchý. Tak nebylo jednoduché rozklíčovat je i v historických análech. Každá data je vždy nutné ověřovat z více zdrojů, ale v tomto případě nebyla pochybnost odstraněna zcela. V záznamu úmrtí Anny Tomanové k roku 1863 jsou nezvykle uvedeny rodiče, ale ty nesouhlasí s nemanželským původem a nesouhlasí ani uvedený věk, což nebylo tehdy tak neobvyklé. Nicméně nikde v okolí, ani například v místě bydliště dětí nebyl žádný záznam o úmrtí Anny Zelinské nalezen. Je možné, že i zapisovatel do matriky chtěl vylepšit tak „nepočestný“ původ Anny a připsal jiné rodiče. Pokud by souhlasila zapsaná data v matrice, potom by se Anna své matce Anně Tomanové musela narodit v osmi letech.

K životu Anny Tomanové „padlé ženy“ historické záznamy uvádějí jen stručně, že byla podruhyní v Plané, ale také v nedalekých Křížlicích. Přitom nepocházela z nejchudších poměrů, spíše ze střední třídy, protože její otec Matěj Toman byl tkadlcem v Plané č. p. 120, kam se přiženil, když byl oddán dne 29. 11. 1775 v Plané s manželkou Jitkou Ravellovou dcerou řezníka Františka Ravelly právě z Plané č. p. 120, čímž asi mohl dostat dům věnem. Sám Matěj Toman pocházel z Hnačova č. p. 7, kde jeho otec choval ryby na Hnačovském rybníku.