Acidobasická rovnováha aneb Jak je to s naší (p)otravou

Setkávám se s tím, že většina lidí vůbec netuší nic ani o těch nějběžnějších tělesných procesech, natož o tak komplikovaných procesech, kterým je trávení potravy, a jeho stručné, zjednodušující a proto snad srozumitelnější vysvětlení spojím s velmi důležitou acidobasickou rovnováhou či homeostázou. V tomto krátkém pojednání nebudu řešit celý proces trávení, ale právě jen to, co se týká acidobasické rovnováhy, tedy hodnot pH neboli potenciálu vodíku.

Tělo člověka (pravděpodobně i většiny živočichů) se snaží udržet homeostázu, vyrovnaný stav a tedy acidobasickou rovnováhu. Duchovněji řečeno vyrovnaný stav jin - jang. Je to přirozený proces, který ale každý z nás neustále narušujeme vnitřně (např. emocemi, stresem... - dnes spíše zakyselující organismus) nebo z vnějšku (jídlem, pitím, vzduchem... - také dnes spíše zakyselující).

Hodnoty pH pro acidobasickou rovnováhu nejsou v celém těle na stejné úrovni. Připomenu jen, že hodnoty pH jsou neutrální s hodnotou 7, co je pod pH 7 je kyselé, co je nad pH 7 je zásadité (alkalické). Kůže má mírně kyselou pH v hodnotě kolem 6. Krev má hodnotu přibližně pH 7,4. Rozdílnější hodnoty jsou v trávicím traktu.

Žaludek má pH kolem hodnoty 2. Ale pozor, takto se zakyseluje prostředí žaludku pouze v případě, že do něj připutuje nějaka potrava, kdy receptory reagují na potravu a spouští se vylučování kyseliny chlorovodíkové (HCl) do žaludku, aby docházelo k rozkladu stravy, ale také k ničení mikroorganismů a jiných choroboplodných elementů. Jinak je v žaludku pH neutrální až mírně zásadité!

K tomu moje velmi důležitá poznámka k pitnému režimu. Pokládám za poměrně škodlivé, když někdo během jídla pije. Pít je potřeba nejméně půl hodiny před jídlem, kdy zásadité pití (v nejlepším případě), či neutrální voda z vodovodu (podle zákona musí být udržována na hodnotě pH 7) nebo kyselé pití ("jedovaté" limonády a jiné...) protečou žaludkem dále do střev, ale nenaruší případný proces trávení v případě pití při jídle. Pití při jídle určitým způsobem zředí kyselinu chlorovodíkovou, zvýší její pH, takže se sníží její účinnost pro trávení, ale i ničení uvedených chorobných procesů. Po jídle doporučuji doržovat pausu pití ještě déle do pocitu hladu. Se správným poměrem zeleniny ve stravě ani většinou nepociťuji po jídle dlouho žízeň.

Ze Žaludku postupuje strava do střev, ve kterých se pohybuje pH v hodnotách od 7 do 9, tedy střeva jsou zpravidla zásaditá. Jestlliže ale někdo jí stravu s vysokým obsahem zejména jednoduchých cukrů, tak je tato úroveň významně snižována. Jelikož zajištění acidobasické rovnováhy je nutné, tak samozřejmě v rámci svých regulačních mechanismů jí tělo zajistí. Jenže tělo není perpetuum mobile a toto zajištění rovnováhy, tedy nastavení pH na správnou hodnotu řeší velkým výdejem energie a spotřebováváním uložených živin a minerálu. Stejně jako v celém trávicím procesu, pokud jíme chudou stravu na vitamíny a minerály, tělo pro jejich trávení vytahuje minerály ze zásob z kostí, svalů, šlach atd., čímž jsou oslabovány, dále jsou orgány a tělo oslabovány velkou spotřebou energie na tyto procesy (jen na tzv. basální metabolismus - běžný chod tělesných procesů - se uvádí, že tělo spotřebuje až 75 % energie). Avšak při procesech na udržení acidobasické rovnováhy jsou ještě ve zvýšené míře produkovány odpadní látky (sírany, fosfáty...), které se naopak v některých orgánech ukládají a poškozují je (v ledvinách, játrech...). Potom se není možné divit, že člověk špatně se stravující má různé nemoci, tělesné a pohybové poškoní nebo nakonec předčasně umírá.

Takže na závěr doporučení. V naší době, kdy jsme obklopeni především zakyselující stravou, je potřeba doplňovat spíše zásaditou stravu, což nejlépe zajistí čerstvá zelenina, nejlépe s domácího prostředí bez chemie. Anebo mohu poradit jednoduché řešení pití zásadité, ionisované a strukturované vody, o které komukoli s pokusy a měřeními rád udělám přednášku.

V tomto pojednání jsem se nevěnoval duchovní stránce související se zakyselením těla stresem a negativními emocemi nebo posunutím do zásady meditacemi, radostnými pocity atd., což je samozřejmě neméně důležité. Pokud budu jíst kvalitní zásaditou stravu s odporem, či stresem, i když budu mít tu správnou stravu, zakyselím organismus asi více než pořádným zákuskem.